Menu
Sepetiniz

Ultrafiltrasyon Sistemleri

Ultrafiltrasyon Sistemleri

Ultrafiltrasyon, suyu yarı geçirgen bir zardan geçirmek ve tüm kirleticileri gidermek için standart ev su basıncını kullanır. Ters ozmozdan farklı olarak ultrafiltrasyon, bakteri, virüs ve parazitleri filtrelerken sudaki mineralleri tutar.

Ultrafiltrasyon nasıl çalışır?

Ultrafiltrasyon, zararlı bakterileri, virüsleri ve diğer kirleticileri temiz sudan ayırmak için bir bariyer görevi gören bir membran filtreleme işlemidir. Bir ultrafiltrasyon su sistemi, suyu .02 mikronluk bir zardan geçmeye zorlar. Membran içinden geçemeyecek kadar büyük olan asılı parçacıklar dış membran yüzeyine yapışır. Sadece tatlı su ve çözünmüş mineraller geçer.

İçi Boş Fiber Membran Akış Hareketi

Ters ozmoz vs. ultrafiltrasyon

Birçok ultrafiltrasyon sistemi, suyu içten dışa filtreleyen içi boş bir fiber membran kullanır. Bu, partiküllerin yapışması için geniş bir yüzey alanı sağlar. Spiral sargılı RO membranı gibi diğer membranlar dışarıdan içeriye filtre uygular. İçi boş fiber membran oksidanlara ve klora karşı yüksek kimyasal dirence sahiptir, ancak bir TFC ters ozmoz membranı herhangi bir kloru tolere edemez.

Bir ters ozmoz sistemi, en kapsamlı filtrelemeyi sağlar çünkü RO membranı en küçük gözenek boyutuna sahiptir. Ancak bu filtreleme seviyesi her zaman gerekli veya tercih edilmez. Bir UF sistemi, bir RO sisteminin çıkardığı faydalı mineralleri tutar. Ancak bu, bir ultrafiltrasyon sisteminin suda çözünen tuzları, florürü veya TDS'yi uzaklaştırmadığı anlamına gelir. Bir ultrafiltrasyon sistemi de düşük su basıncında çalışır, ancak bir ters ozmoz sisteminin su akışını artırmak için bir takviye pompasına ihtiyacı vardır.

Ultrafiltrasyon ne zaman kullanılır?

Gözenek boyutu ve uzaklaştırılan partikül tiplerindeki ayrım, her filtrasyon tipinin benzersiz bir amaca hizmet ettiği anlamına gelir.

Ultrafiltrasyon, suyunda kalan mineralleri tercih eden ancak yine de mikroskobik kirleticilerin çıkarılmasını isteyen kişilerin tercih ettiği bir filtreleme yöntemidir. Kanalizasyona daha az su harcadığı için bir RO sistemi yerine bir UF sistemi seçilebilir. Bazen, filtrelemeden sonra atık suyu geri dönüştürmek için ultrafiltrasyon kullanılır, böylece su sulama için yeniden kullanılabilir.

Ters ozmoz, çözünmüş madde dahil tüm parçacıkların sudan sıyrılması gereken durumlarda kullanılır. Bazı insanlar, özellikle kuyu suyuna sahiplerse, buzdolabından veya musluktan RO suyunu tercih eder. RO aynı zamanda temiz suya tam olarak bir miktar tuzun geri eklenebildiği tuzlu su akvaryumları için de tercih edilir.

Ultrafiltrasyon neleri ortadan kaldırabilir?

UF membranı, insan saçından 5.000 kat daha küçük parçacıkları azaltan süper ince bir filtredir. Ultrafiltrasyon, bu kirleticilerde %90-100 oranında azalma sağlar. UF bazı organik maddeleri azaltamazken, klor tadı ve kokusunu, kurşunu, kistleri, uçucu organik bileşikleri (VOC'ler) ve metalik eser elementleri (MTE) azaltmak için bir sisteme .05 mikron karbon blok ön filtre eklenebilir. Bir UF membranı yaklaşık iki yıl sürer.

 

Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)
Mağazamızdan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Mağazamızı kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılıyorsunuz.
HD Bilişim® | E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.