Menu
Sepetiniz

Ters Ozmos Sistemleri

Ters Ozmoz Nedir ve Neden Yapılır

Dünya genelinde yaklaşık 2 milyar insan ya su kaynaklarına erişemiyor ya da sağlık standartlarını karşılamayan su içiyor. Kirlenmiş su insan sağlığı için son derece zararlıdır. Temiz ve berrak bir su ise tam tersi insan sağlığı açısından birçok faydaları bulunmaktadır.

İnsanlar kontamine su tüketmenin olumsuz sonuçları hakkında daha fazla şey öğrendikçe, içme suyunun kalitesi hakkında daha fazla endişe duymaya başladılar. Piyasada çok sayıda su filtreleme tekniği bulunmaktadır ancak ters ozmoz sistemi en popüler seçeneklerden biridir.

Peki, Ters Osmoz Nedir?

Ters ozmoz, kirleticileri, mineralleri, katı elementleri ve büyük molekülleri sudan uzaklaştırmak için yüksek basınç kullanan bir işlemdir.

Ters ozmozu net bir şekilde anlamak için önce ozmozun ne olduğunu öğrenmeniz gerekir. Düzenli ozmoz, seyreltilmiş bir çözeltinin kısmen geçirgen bir zardan daha konsantre bir zardan geçmesi işlemidir.

Şimdi ters osmozun nasıl çalıştığına bakalım;

Ters ozmoz pasif bir süreçtir ve bu nedenle çalışması için dış baskı gerektirir. Bu basınç, ozmotik basıncın üstesinden gelmeye ve suyu daha yüksek kirletici konsantrasyonlu bölgeden daha düşük kirletici konsantrasyonlu kısma taşımaya yardımcı olur.

Daha düşük kirletici konsantrasyonuna sahip kısma doğru hareket etmek için suyun daha büyük molekülleri bloke eden bir filtrasyon zarından geçmesi gerekir.

Ters ozmoz, bir tarafta çözücü veya tatlı su ve diğer tarafta daha yüksek konsantrasyonda çözünen bırakır.

Bir Ters Ozmoz Sistemi Nasıl Çalışır?

Ters ozmoz yöntemi genellikle aşağıda belirtilen dört adım takip edilerek gerçekleştirilir;

1. Ön Filtreleme

Bu, ters ozmoz sisteminin ilk aşamasıdır. Ön filtreleme, bir tortu filtresi ve bir karbon filtresi içerir. Tortu filtresi toz, kir ve klor parçacıklarını giderir ve karbon filtre klorun, uçucu organik bileşiklerin ve diğer kirleticilerin çıkarılmasına yardımcı olur.

2. Ters Ozmoz

Ön filtrasyondan sonra su ters ozmoz membranından geçer. Ters ozmoz membranı, çözünmüş partikülleri uzaklaştıran kısıtlayıcı bir membrandır. Ayrıca çıplak gözle görülemeyen çok küçük kirleticileri de ortadan kaldırır.

3. Depolama

Bu aşamada su, ihtiyaç duyulana kadar tutulduğu depolama tankına boşaltılır. Filtrasyon işlemi, depolama tankları dolana ve ardından kapanana kadar devam eder.

4. Filtre sonrası

Su daha sonra musluğunuza ulaşmadan önce başka bir filtreden geçer. Bu, post-filtre olarak bilinir.

Ters Ozmoz Suyunun Temel Faydaları

İşte daha fazla insanın ticari ve konut tesislerinde su filtrasyonu için ters ozmoz sistemi satın alma eğiliminde olmasının bazı önemli nedenleri.

Yüksek Verimlilik ve Uygun Maliyet

Kısa keselim, ters ozmoz uzun vadeli bir yatırımdır. Şişelenmiş su satın almak veya su dağıtım hizmetleri için ödeme yapmak istemiyorsanız, bir ters ozmoz sistemi kurmak sizin için mükemmel bir seçenek olabilir. Tüm kimyasal kirleticileri ve zararlı kimyasalları ortadan kaldıran son derece güvenilir bir su filtreleme yöntemidir.

Kolay bakım

Düzenli bakım gerektiren tipik su filtreleme sistemlerinin aksine, bir ters ozmoz sisteminin bakımı kolaydır ve oldukça uygundur. Tavsiye edilen bir sürenin ardından filtreleri kullanım kılavuzuna göre değiştirmeniz yeterlidir.

Bir ters ozmoz filtresi satın almayı mı planlıyorsunuz?

Mevcut su filtreleme sisteminizi ticari ters ozmoz sistemlerimizden birine yükseltmek veya çalışanlarınıza ve müşterilerinize temiz ve güvenli içme suyu sağlamak istiyorsanız, ekibimiz her zaman yardıma hazırdır.


Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 24 (2 Sayfa)
Mağazamızdan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Mağazamızı kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılıyorsunuz.
HD Bilişim® | E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.